Αρχική Αθλητικά 2η η Ελπίδα Καρκαλάτου στο Βαλκανικό πρωτάθλημα στα 4Χ400

2η η Ελπίδα Καρκαλάτου στο Βαλκανικό πρωτάθλημα στα 4Χ400

Πολύ καλή ήταν η παρουσία των μελών της ελληνικής ομάδας στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα που έγινε στο Σμεντέρεβο της Σερβίας.

Ο απολογισμός της εθνικής ομάδας ήταν συνολικά 20 μετάλλια, εκ των οποίων την δεύτερη μέρα των αγώνων, την Κυριακή, οι αθλητές και οι αθλήτριες της χώρας μας κατέκτησαν πέντε χρυσά, δύο ασημένια και δύο χάλκινα

Ιδιαίτερα παραγωγική, λοιπόν, η δεύτερη ημέρα για την ελληνική ομάδα, αφού τα μέλη της κατάφεραν να πετύχουν σε μεγάλο βαθμό τον στόχο τους και να συγκεντρώσουν τους βαθμούς, που τους φέρνουν ένα βήμα πριν από τη συμμετοχή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ανάμεσα τους και η ομάδα 4Χ400 με την Ελπίδα Καρκαλάτου του ΣΔΥ Αργολίδας που κατέκτησαν τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο.

Στα 200μ. η Ραφαέλα Σπανουδάκη πήρε το χρυσό μετάλλιο με 23.16 και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα είναι παρούσα στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Το ίδιο ισχύει και για τον Εμμανουήλ Καραλή, ο οποίος ήταν πρώτος στο επί κοντώ με 5μ.70. Έτοιμη για την δεύτερη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες (η πρώτη ήταν στο Ρίο το 2016) έδειξε να είναι η Ελισάβετ Πεσιρίδου. Πήρε το χρυσό μετάλλιο στους Βαλκανικούς με 13.06.

Οι θέσεις των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών κατά την 2η ημέρα

1η 23.16 Ραφαέλα Σπανουδάκη 200 μ.
1ος 5,70 μ. Εμμανουήλ Καραλής Επί κοντώ
1ος 16,73 μ. Νίκος Ανδρικόπουλος Τριπλούν
1η 13.06 Ελισάβετ Πεσιρίδου 100 μ. εμπ.
1η 5.183 Στέλλα Τζικανούλα 7αθλο
2η 16.09.05 Αναστασία Μαρινάκου 5.000 μ.
6η 6,28 μ. Έφη Κολοκυθά Μήκος

Ας θυμηθούμε και τις θέσεις των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών το Σάββατο, στην πρώτη ημέρα των αγώνων.